Bizi Takip Edin!
  1. Ana Sayfa
  2. Merak Edilenler
  3. Ağız Kuruluğu Ve Ağız Kokusu

medikodent-merak-edilenler-agiz-kurulugu-ve-agiz-kokusu

Zaman zaman hastalarımızın yaşadığı bir problem olan ağız kokusu büyük oranda ağız içi kaynaklıdır. Ağız içi kaynaklı olmayan mide ve yemek borusu kaynaklı olanlar ise diş hekimliği dışında gastroenteroloji anabilim dalını ilgilendirmektedir. Nüfusun önemli bir kısmının, yaşamlarının belirli bir döneminde kronik ağız kokusu geçirdiği tahmin edilmektedir.

Ağız Kokusuna Sebep Olan Problemler

Kötü ağız hijyeni: Diş fırçalama alışkanlığı olmayan bireylerde, ağızda çok sayıda aktif çürük olan, uygun olmayan kırık ve çok sayıda dolgu veya kuron-köprüsü olan hastalarda ağız kokusuna rastlanır.

Dişeti hastalığı: Ağız içi bir enfeksiyon, ilerlemiş bir dişeti hastalığı yada sadece ağız içinde birkaç saatten fazla kalmış gıda artıklarına yerleşen bakteriler kokuya sebep olurlar.

Bazı gıdalar: Soğan, sarımsak ve yumurta gibi belirli gıdalar ve tütün ve alkol ürünleri tükettikten sonra belirgin bir şekilde ağız kokusu ortaya çıkmaktadır.

Ağız kuruluğu: Bazı ilaçların kullanımı ve uzun bir uyku esnasında tükürük salgısında azalma meydana gelmektedir ve buna bağlı kötü bir ağız kokusu ortaya çıkar.

Sistemik problemler: Tonsilit, akciğer iltihabı, sinüzit, şeker hastalığı (aseton kokusu), mide bağırsak hastalıkları, böbrek yetmezliği, karaciğer ve metabolizma bozuklukları gibi hastalıklar kötü ağız kokusuna sebep olmaktadır

Ağız Kokusunu Nasıl Önleyebiliriz?

Ağız kokusuna sebep olan problem teşhis edilmeli ve sebebe yönelik tedavi uygulanmalıdır. Ağız kokusuna neden olan gıdalardan kaçınmaya ek olarak, aşağıdaki yöntemlerle ağız kokusunu azaltabilirsiniz:

  • Bakteri plakları ve yiyecek artıklarını temizlemek için dişlerinizi günde en az iki defa fırçalamak ve her gün diş ipi kullanmak.
  • Dilinizi fırçalamak. Dil çok girintili yapısı sebebiyle bakterilerin rahat bir şekilde yerleşip zor temizlenebileceği bir dokudur. Dişlerinizle birlikte dilin yüzeyinin ve özellikle arka kısmının fırçalanması kokuyu önlemek açısından önemlidir. Eğer fırça ile bu yüzeyi fırçalamaktan rahatsız oluyorsanız piyasada bulunan dil fırçaları ve dil kazıyıcıları size çok yardımcı olacaklardır.
  • Her gece protezleri çıkarmak ve temizlemek, sabah tekrar takmak.
  • Ayrıca her öğünden sonra hem ağızda kalan dişleri hem protezleri fırçayla temizlemek.
  • Ağız muayenesi ve bakımı için diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmek. Kapsamlı bir muayene için diş hekiminizi ziyaret edin çünkü daha ciddi bir probleminiz olabilir. Diş hekiminiz size, kötü ağız kokusuna neden olabilecek dişeti hastalığı, ağız kuruluğu veya fazla plak birikimi olup olmadığını söyleyebilir. Dişeti hastalığına bağlı tüm patolojik cepler ve diş taşları elimine edilmelidir.
  • Ağızdaki tüm diş çürükleri, kırık dolgu veya kron-köprü varsa tedavi edilmelidir.
  • Ağızda yarım gömülü veya tam gömülü kalmış 20 yaş dişleri cerrahi olarak değerlendirilmelidir.

Eğer sabah kalktığınızda kötü ağız kokusundan şikâyet ediyorsanız, bunun nedeni uyku esnasında tükürük salgısının azalması, asitlerin ve besin kalıntıların ağızda çürümesidir. Mutlaka yatmadan önce dişleri fırçalamak ve diş ipi kullanmak ve dişlerinizi ve dilinizi özellikle sabah fırçalamayı öneriyoruz.