Bizi Takip Edin!
  1. Ana Sayfa
  2. Merak Edilenler
  3. Gebelik Ve Ağız Bakımı

medikodent-merak-edilenler-gebelik-ve-agiz-bakimi

Gebe kalmak sorumluluk ister. Çünkü gebe kalan bayan artık bir canlı taşımaktadır. Kendi sağlığı ve doğacak olan bebeğin sağlığı için bazı fedakârlıklar şarttır. Her anne bebeği için en iyisini ister. Bu nedenle profesyonel yardım almak kesinlikle önemlidir.

Gebelikte artan stres, hareket güçlüğü ve değişen hormon seviyeleri organizmada bir takım değişikliklere yol açar. Örneğin ağızda var olan ancak alevlenmemiş hadiseler, gebelik esnasında artış gösterir. Gebelik hiçbir zaman ağız problemlerinin ana nedeni değildir. Ancak hâlihazırda var olan problemler gebelik sırasında şiddetlenir. Diş eti hastalıkları gebelik sırasında ciddi artış gösteren sorunların başında gelir.

Bu nedenle aşağıdaki tavsiyeler uymanız önemle rica olunur.

Gebe kalmadan önce mutlaka ağız ve diş muayenesi yaptırınız. Mümkünse hekiminize gebe kalma niyetinde olduğunuzu bildiriniz. Ağız ve diş sağlığıyla ilgili herhangi bir tedavinin gerekli olup olmadığından emin olunuz. Eğer çürüğünüz saptanırsa mutlaka gebelik döneminden önce tedavi ettiriniz. Çünkü gebelik sırasında anestezik madde kullanımı ve röntgen çektirme zorluğu tedavinizi zora sokabilir ve muhtemel ağrınızın dindirilmesi güçleşebilir. Ayrıca hamilelikte ilk 3 ve son 3 ay diş hekimliği tedavileri açısından sakıncalıdır. Dolayısıyla hamilelik öncesi ertelediğiniz ağız sağlığı problemlerini hamilelik sırasında çözmek sizin için külfet olacaktır. Bunun yanı sıra; çürüklere neden olan mikroplar, doğumdan sonra bebeğinize geçebileceğini aklınızdan çıkarmayınız.

Gebelik dönemi boyunca her öğünden sonra dişlerinizi fırçalayınız. Aşırı mide bulantınız var ise diş macunu kullanmadan küçük diş fırçasıyla dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Diş fırçasının ulaşamadığı yerler olan diş aralarını temizlemek için, günde bir kere diş ipi kullanınız.

Her gün şekerli, nişastalı, yapışkan ve asitli gıda atıştırma sayısını azaltınız. Şekerli veya nişastalı gıdalar, dişlerinizde "asit saldırısına " neden olabilir. Daha az sayıda şekerli içecek içiniz ve daha az şeker tüketiniz. Gazoz ve şeker, çürüğe neden olabilir bu yüzden daha fazla meyve ve sebze tüketiniz.

Sağlık uzmanınızın tavsiyelerine uyunuz. Bu, hem sizin sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için önemlidir. Yeterli miktarda kalsiyum alınız çünkü bebeğinizin dişleri ve kemikleri için kalsiyuma ihtiyacınız olacaktır. Kalsiyumun süt, peynir, kuru fasulye ve yapraklı yeşil sebzelerde bulunduğunu unutmayınız.