Bizi Takip Edin!
  1. Ana Sayfa
  2. Merak Edilenler
  3. Diş Beyazlatma

DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHING)

Bleaching, dişlerde oluşan renklenmelerin veya koyu renkli dişlerin daha estetik bir görüntü vermek amacıyla beyazlatılması işlemidir.

Dişler; yapısal nedenler, yaşlanma, renkleştirici gıdaların tüketimi (kahve, çay, sigara vb.), travmalar, eski protezler, eski kaplamalar, eski dolgular nedeniyle zamanla renk değiştirirler. Ayrıca, dişlerin oluşumu sırasında kullanılan antibiyotik (tetracycline) veya aşırı flor tüketimi de dişlerde renklenmelere yol açabilir.

Diş hekimliğinde estetik ve restoratif maddelerin gelişmesiyle pek çok renk, şekil, konum bozuklukları kolaylıkla çözümlenebilmektedir. Renklenmiş dişlerin beyazlatılması (bleaching), diğer restoratif metotlara kıyasla daha ucuz, pratik ve zararsızdır.

Beyazlatma İşlemi Kimlere Uygulanabilir?

Diş beyazlatma işlemi hemen hemen herkese uygulanabilir. Ancak, tedavinin etkili olamayacağı bazı durumlar vardır. Diş hekiminiz tam bir ağız muayene ve teşhis ile dişlerin bu işlem için uygun olup olmadığını belirleyecektir. Ör: Diş eti hastalığı.

Beyazlatma İşlemi Zor ve Zahmetli Midir?

Diş beyazlatma işlemi zor değil ama biraz zahmetlidir. Ofis uygulamalarında klinikte geçen süre yaklaşık 40 dakikadır. Uygulama sırasında hastada katlanılabilir ölçüde sızı olması doğaldır.

Diş Beyazlatma İşlemi Güvenli Midir?

Yapılan araştırmalara göre, dişlerin beyazlatılması diş hekiminizin gözetimi altında yapılırsa son derece etkin ve güvenlidir. Dişler ve dişetleri hiçbir şekilde zarar görmez.