Bizi Takip Edin!
  1. Ana Sayfa
  2. Merak Edilenler
  3. Diabet Ve Ağız Sağlığı

Diabet, başta karbonhidratlar olmak üzere protein ve yağ metabolizmasını ilgilendiren bir metabolizma hastalığıdır. diabet; kan şeker seviyesini yükselten, damarlarda ve sinirlerdeki değişiklikler nedeniyle böbrek, kalp ve göz gibi önemli organlarda hasara yol açabilen kronik metabolik bir hastalıktır. Kendisini kan şekerinin sürekli yüksek olması ile gösterir. Diabet hastalarındaki temel metabolik bozukluk, kan yoluyla taşınan glikozun (şekerin) hücrelerin içine girememesidir. Normal koşullarda besinlerden elde edilen veya karaciğerdeki depolardan kana salınan glukoz, pankreas tarafından salgılanan İNSÜLİN hormonunun yardımıyla hücre içine girer ve orada yakılarak enerjiye dönüşür.

Diabetik hastalarda ağızda görülen en yaygın değişiklik ağız kuruluğudur. Kontrolsüz diabetiklerin ağızlarında kuruluk, yanma, tat alma bozukluğu meydana gelir. Ayrıca ağızdaki tükürük bezlerinde ve dişetinde glukozun artmasıyla ağızda yaşayan bakteri florası da etkilenmektedir ve buna bağlı olarak mantar enfeksiyonları, dişeti iltihabı (gingivitis) ve dişi çevreleyen dokuların iltihapları (periodontitis) sık görülmektedir. diabet hastalığı sırasında tüm bakteriyel enfeksiyonlara karşı riskin artığını bilinmektedir.

Genelde diabetik hastalarda dudakların birleşim yerinde, ağız mukozası ve yanak içlerinde çatlak ve kızarıklar şeklinde mantar enfeksiyonlar meydana gelir. Sigara kullanılması, takılıp çıkartılabilen hareketli diş protezlerin tüm gün ağızda taşınması, ağız hijyeninin istenilen düzeyde olmaması bu mantar enfeksiyonlarının şiddetini arttırabilir.

Diabetik hastalarda metabolik ve bağışıklık sisteminde dengesizlikler ve damarsal bozukluklarından dolayı ağızda yara iyileşmesi gecikmektedir Damarlarda görülen değişiklikler nedeniyle dokuların kanlanmasının, dolayısıyla beslenmesinin bozulması, enfeksiyonlara direncin azalması ve yara iyileşme mekanizmasının bozulması söz konusudur. Tüm bu problemleri yaşayan kişi diabetli ise ve diabeti kontrol altında değilse sıkıntıların boyutları çok daha büyük olacaktır. Ayrıca dişeti sağlığı yönünden minimal etkenlere karşı abartı bir doku reaksiyonları gözlenmektedir. Cerrahi girişimler sonrası diabetik hastaların enfeksiyondan korumaya yönelik antibiyotik kullanılmasını önerilmektedir.

Diabetiklerde ağız bakım diğer bireylerden farklı değildir. Ağız sağlığının gerçekleştirilmesine yönelik uygulamaların başında düzenli mekanik diş fırçalama, diş ipi kullanımı, florlu ağız bakım ürünleri, periodontal sorunları olan hastalarda klorheksidinli gargara kullanımı gelmektedir. Normal bireylerde günde üç kez yemek sonrası uygun bir biçimde yapılacak diş fırçalanması önerilirken diabetiklerde ara öğünlerin de bulunması nedeniyle fırçalama sayısının artış gerekebilir. diabetik hastaların ağız-diş bakımlarına özen göstermelerinin yanısıra düzenli diş hekimi kontrolünde olmaları gerekmektedir.