Bizi Takip Edin!
  1. Ana Sayfa
  2. Faydali Bilgiler
  3. Çocukların İlk Diş Hekimi Ziyareti

İlk diş hekimi muayenesinin süt dişlenmenin tamamlandıktan sonra genellikle 2,5 – 3 yaş arasında olması önerilmektedir. İlk diş hekimi ziyaretinin bu kadar erken başlamasının en önemli nedeni, çocukluk döneminde dişlerin nasıl temizlenmesi gerektiğini aileye göstermek ve biberon çürüğü dediğimiz yanlış beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak oluşabilen çürüklerden çocuğu korumaktır.

Genel olarak birçok diş hekiminin yaklaşımı hastaların yalnızca şikâyetlerine odaklanmak şeklindedir. Çocuk diş hekimliği açısından değerlendirilecek olursa çocuğun şikâyetleri elbette önemlidir ancak, bundan daha önemlisi çocuğun hekim, klinik ve tedavi açısından motive edilmesidir. Çünkü biliriz ki; diş hekimi korkusu olmayan bir çocuk zaten dişlerini kolaylıkla tedavi ettirecektir.

Bu sebepten; acil müdahaleler gerektiren durumların dışında ilk seans; tanışma, uyum ve motivasyon seansıdır. Çocuğunuza yapılacak tedavi ve kullanılacak aletler sevimli hale getirilerek basit bir dilde oyun havasında anlatılır. Hem çocuk hem de çocuğun anne ve babası ile iletişim kurulur ve anne -baba tedavi konusunda her açıdan bilgilendirilir.