Bizi Takip Edin!
  1. Ana Sayfa
  2. Faydali Bilgiler
  3. Diş Ağrısının Sebepleri Ve Ağrı Tipleri - Diş Apsesi

Diş çürükleri, diş apsesi, diş minesinin aşınması, dişeti hastalıkları, gömülü dişler, dolgu düşmesi, sinüzit gibi ağız dışı hastalıklar diş ağrısının nedenleri olabilir.

  • Diş çürükleri, çürüğün derinliğine bağlı olarak ağrı tipini değiştirir. Çok derin olmayan ve başlangıç düzeyindeki çürüklerde uyarana bağlı olarak (bir şey yer ve içerken) özellikle de tatlı gıdalarda ağrı oluşur. Bu durumda dolgu ile diş tedavisi yapılabilir.
  • Derin diş çürüklerinde oluşan diş ağrısı genellikle zonklama şeklinde ve oldukça şiddetlidir. Özellikle apse gibi iltihabi bir durum varsa dışarıdan fark edilecek kadar şişliğe neden olabilir. Sıcak-soğuk hassasiyeti ve dişe bastırınca ağrı artabilir. Bu tip ağrılara endodontik tedavi (kanal tedavisi) uygulanabilir.
  • Diş minesinin aşınması ve dişeti hastalıklarına bağlı olarak dişeti çekilmesinde oluşan ağrı tipi sıcağa-soğuğa, tatlıya-ekşiye bağlı olarak gelişen hassasiyet şeklindedir. Bu gibi durumlarda dişler üzerine bir diş koruyucusu uygulanması yeterlidir.
  • Sinüzit gibi ağız dışı hastalıklar üst çene arka dişlerinde yaygın ve yansıyan bir ağrı oluşturabilir. Kimi zamanda alt çene azı dişlerindeki problem kulakta yansıyan ağrı şeklinde hissedilebilir. Bu gibi durumlarda dikkatli ve doğru tanı çok önemlidir.