Bizi Takip Edin!
 1. Ana Sayfa
 2. Tedaviler
 3. Konservatif Diş Tedavisi

Konservatif Diş Tedavisi

Diş çürüklerinin temizlenmesi ve oluşan boşluğun (kavite) yapay bir dolgu malzemesi ile doldurulmasıdır.

Diş çürüğü günümüzde birden fazla sebebe bağlı olarak diş dokularında oluşan bir hastalık olarak tanımlanmaktadır.

medikodent-tedaviler-konservatif-dis-tedavisi

Diş Çürüğünün Etkenleri

 • Bakteri plağı
 • Mikroorganizmalar
 • Karbonhidratlı gıdalar ( Şeker,un vs.)
 • Zaman ( Besinlerin ağızda kalış süresi)

Diş çürükleri dişin çiğneme yüzeyinde, dişlerin birbirine temas eden ara yüzlerinde veya dişlerin boyun bölgelerinde oluşabilir. Gözle görülebilen yüzeylerde oluşan kahverengilik veya oyukların tespit edilmesi kolaydır. Fakat bu belirtileri oluşturmamış çürüklerde röntgen teşhisi de gereklidir.

Dişin mine dokusunda başlayan çürüme tedavi edilmediğinde dentin dokusuna ilerler. Dentin, mineye göre daha kolay çözünen bir yapıdır ve bu nedenle çürük ilerlemesi hızlıdır. Dentin dokusuna erişmiş bir çürükte hastada bir etken sonucu çıkan sıcak, soğuk, ekşi, tatlı hassasiyeti olabilir. Bu ağrı etken ortadan kalktığında geçer.

Diş Dolgusu Çeşitleri

 • Amalgam Dolgu
 • Kompozit Dolgu
 • Porselen Dolgu

Konservatif Diş Tedavisi

Diş hekimliğinde konservatif tedavi, diş hekiminin çürük oluşmasını engelleme çabalarından başlar, oluşan çürüğü fazla ilerlemeden tedavi etmeye veya çürüğü temizleyerek kaybolan diş dokusunu onarmaya kadar uzanır. Hastanın, ilk ziyaretinde alınan anamnezi (şikâyetinin ve genel sağlık durumunun hikâyesi), çekilen röntgenler sonucunda konulan tanı, hekimi konservatif veya endodontik tedavi konusunda bir seçim yapmaya götürür. En basit konservatif tedavi; çürüğün oluşumunu engelleyecek önerilerdir. En bilineni ve yaygını ise çürük oluşan bir dişin, dolgu malzemeleri yardımıyla onarılmasıdır.

Dişlerde dolgu yapımı için, diş dokusunun çeşitli nedenlerle bozulmuş olması gerektir (çürük, aşınma, renk ve yapı bozukluğu, gelişimsel, travma vs.). Yapılan dolgu yardımıyla doğal dişe, kaybolan estetik ve fonksiyonunun geri verilmesi amaçlanır. Dolgu yapımı için çeşitli malzemeler kullanılmaktadır. Günümüzde kullanılan dolgu malzemeleri; amalgam, kompozit materyalleri (Estetik Dolgu) ve porselen dir. Günümüzde amalgam (gümüş içerikli ve gümüş renkli) dolguların kullanımı azalırken, doğal diş rengindeki kompozit ve porselen dolguların kullanımı artmaktadır.

Amalgam Dolgular

Amalgam dolgular gümüş veya metal dolgular olarak da bilinmektedir. Amalgam; gümüş, kalay ve bakır alaşımının, cıva ile reaksiyona girerek elde edilir. Karışımın %45-50'sini oluşturan cıva, metalleri birbirine bağlayarak dayanıklı bir dolgu malzemesi meydana getirir. Diş hekimliği alanında amalgam alışımın 150 yıla dayanan bir özgeçmişe sahiptir.

Amalgam dolgudaki cıva zehirli değildir. Cıva diğer metallerle birleştiğinde kimyasal yapısı değişir ve zararsız hale geçer. Çiğneme ve öğütme sonucunda ağızda açığa çıkan cıva miktarı su, hava ve yiyeceklerde alınan miktardan çok daha azdır. Bütün bilimsel araştırmalarla civanın zararsız olduğu sonucuna varılmıştır.

Amalgamı Niçin Tercih Ediyoruz?

Amalgam hala en zararsız, en uzun ömürlü ve en ucuz dolgu maddesidir. Diğer dolgu maddelerine oranla çok daha kısa zamanda ve kolay uygulanabilirler. Seramik esaslı olan onley yada inley, porselen kaplamalar, altın ve estetik ( kompozit) dolgular gibi dolgu malzemeleri hem daha pahalıdırlar hem de daha çok tedavi seansları gerektirir. Dolgu uygulaması esnasında tükürük izolasyonu imkânsız kılındığı durumlarda amalgam dolguları tercih edilmektedir. Dişlerini sıkma alışkanlığa sahip olan hastalarda mental ve fiziksel özürlü olan hastalarda arka diş gurubu dolgularda amalgam birinci tercih olarak karşımıza çıkmaktadır. Ön bölgedeki dişlerin estetik ön plana geldiği için bu grup dişlere amalgam dolgusu uygulanmaz. Ayrıca amalgam dolgusu cıvaya alerjisi kesin olarak tespit edilen hastalarda uygulanmamalıdır, bu da yüzde birden çok daha düşük bir olasılıktır. Eski amalgam dolgularda kırık, ağrı, hassasiyet, ikincil çürük olmadığı sürece amalgam dolgular sökülmemelidir. Çünkü hem gereksiz masraf getirmekte hem de dişe zarar verme olasılığını arttırmaktadır. Fakat eski amalgam dolgulardan bir estetik kaybı durumu söz konusu ise estetik dolgu uygulamaları tercih edilebilir.

Amalgam Dolgusu Uygulandıktan Sonra Dikkat Edilmesi Unsurlar Nelerdir?

Amalgam dolgusu uygulandıktan sonra hasta 2 saat boyunca çiğneme fonksiyonu yerine getirmemeli ve uygulamayı takip eden 24 saat içinde de dikkat ederek sert şeyleri ( çerez, fındık fıstık gibi sert gıdalar) o bölgede çiğnememelidir. Amalgam dolgusu ömrünü uzatmak, amalgamın metalik özelliklerini iyileştirmek, dolgunun anatomik ve fonksiyonel özelliklerini gözden geçirmek, besin artıkların birikmesi için potansiyel bölgeler oluşturmamak ve dolguda yükseklik oluşturan artık amalgam maddesi elimine etmek amacıyla, 24 saat sonra amalgam dolgusuna bitirme ve parlatma ( polisaj) işlemi uygulanmalıdır.

Amalgam dolgulardan sonra özellikle derin çürüklerde kısa süreli bir sıcak-soğuk duyarlılığı meydana gelebilir. Ancak uzun süreli, spontan ve zonklama tarzında ağrı meydan gelirse dişe kanal tedavisi uygulanmalıdır. Nadir durumlarda bazı hastalarda ağızda çeşitli metaller bulunduğunda çatal gibi başka bir metal ile temas ettiğinde elektriklenmeden doğan hassasiyetler meydana gelebilir. Bu duruma galvanik akım bağlı hassasiyet olarak nitelendiriliyor. Geçmeyen duyarlılıklarda duyarlılığın yalnızca bu sebepten olduğuna emin olduktan sonra amalgam dolgusu metal olmayan bir restoratif tedavisi ile değiştirmek çözüm olabilir.

Amalgamın Kullanılması Gereken Durumlar

 • Aşırı çiğneme küvetleri gelebilecek bölgelerde, büyük çürüklü arka gurup dişlerde,
 • Aşırı doku kaybı olan dişlerde,
 • Tükürük kontrolü ve izolasyon problemli hastalarda,
 • Ekonomik nedenlerle, her yaştaki bireyde rahatlıkla kullanılabilir.

Kompozit Dolgular

Kompozit, amalgam dolgulara alternatif olarak üretilen, dişin sert dokusuna bağlayıcı ajan yardımıyla yapışan, çok renk seçeneğine sahip ve uzun yıllardan beri kullanılan bir estetik dolgu materyalidir. Estetik olması, uygulanışı kolay olması ve ağız içinde hacim ve şekil değişikliğine uğramadığından, ön dişlerin dolgu materyali olarak tercih edilmektedir. Kompozit dolguları modern konservatif diş hekimliğinde çok büyük bir role sahiptir. Kompozit uygulamaları, porselen ve altın dolgulara nazaran daha ekonomiktir ve tek seans gerektiren bir dolgu tekniğidir.

Kompozit dolgularda kullanılan kompozit materyali doğal diş kadar sert değildir. Tırnak yeme, sert gıdalar ve kalem ısırma ile malzeme zarar görebilir. Dolgunun ömrü genellikle birkaç yıldır, daha sonra ise tamir edilebilir. Aslında dolgu uygulamasının ömrü, ağız alışkanlıklarınıza ve dolgunun büyüklüğüne bağlıdır.

Diş çürüğü temizlendikten sonra dişin rengi tespit edilir, macunumsu kompozit materyali uygulanılır. Şekil verilir, sonrasında madde ışık cihazı ile sertleştirilir. Dolgu malzemesi sertleştikten dolguda yükseklik alınır ve bitirme işlemiyle dolguya anatomik şekil verilir. Daha sonra, diş yüzeyinin diğer yüzeyleri gibi parlayıncaya kadar malzeme cilalanır. İşlemin tamamlanması, yaklaşık olarak 30 dakika ila bir saat kadar sürer. Birden fazla dişte uygulama