Bizi Takip Edin!
 1. Ana Sayfa
 2. Tedaviler
 3. Pedodonti

Pedodonti

Erişkin hastalar da karşılaşılabilen tüm diş ve dişeti problemleri çocuk hastalarda da oluşmaktadır. Pedodonti, 0-14 yaş grubu çocuklarda oluşan ağız ve diş sağlığı problemlerini çözen bilim dalıdır. Her ne kadar toplumumuzda yaygın olarak süt dişleri değişecek diye önemsenmese de,bu dişlerin sürekli dişlerin oluşumunu ve çocuğun fiziksel gelişimini etkilediği unutulmamalıdır.

Ağız içi muayenenin ilk aşaması gözle ve elle muayene yöntemleriyle başlar.Fakat sadece bununla kısıtlı kalan bir muayene asla yeterli değildir. Bu konuda bizim en büyük yardımcımız ağız içi röntgen filmleridir. Eğer tek dişe bağlı herhangi bir problem için film alınması gerekiyorsa vakaya göre 2 tip olan periapikal film olarak adlandırdığımız küçük filmler çekilir. Ağızda yaygın olan ve birden fazla film gerektirebilecek veya kemik bölgesinin görülmesi gereken durumlarda ise tüm ağız içini gösteren panoramik film çekilir.

Pedodonti Uygulamaları

 • Çocuklarda Diş Dolgusu
 • Yüzeyel Flor uygulama
 • Fissür örtücü
 • Çocuklarda Kanal Tedavisi
 • Yer tutucu apareyi

Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı

Toplumumuzda süt dişi çürükleri yeteri kadar önemsenmemektedir. Oysa oluşacak daimi dişlerin sağlığı, süt dişlerinin sağlıklı olmasına bağlıdır. Diş sağlığı problemlerini büyümeden önlemek daha kolay ve daha az maliyetlidir. Lütfen en yakın zamanda diş hekiminizden periyodik kontrol için kendinize ve en sevdiğiniz varlığınız çocuğunuza randevu alınız.

Genel olarak birçok diş hekiminin yaklaşımı hastaların yalnızca şikâyetlerine odaklanmak şeklindedir. Çocuk diş hekimliği açısından değerlendirilecek olursa çocuğun şikâyetleri elbette önemlidir ancak, bundan daha önemlisi çocuğun hekim, klinik ve tedavi açısından motive edilmesidir. Çünkü biliriz ki; diş hekimi korkusu olmayan bir çocuk zaten dişlerini kolaylıkla tedavi ettirecektir.

Bu sebepten; acil müdahaleler gerektiren durumların dışında ilk seans; tanışma, uyum ve motivasyon seansıdır. Çocuğunuza yapılacak tedavi ve kullanılacak aletler sevimli hale getirilerek basit bir dilde oyun havasında anlatılır. Hem çocuk hem de çocuğun anne ve babası ile iletişim kurulur; anne -baba tedavi konusunda her açıdan bilgilendirilir.

Bu bilgilerin yanı sıra anne - babalara bazı önemli hatırlatmalar yapmak istiyorum.

 • Çocuğunuz 2,5- 3 yaşına gelince mutlaka çocuk diş hekimi ile ilk tanışma ziyareti yapınız.
 • Evde çocuğunuzu diş hekimi konusunda korkutacak söylemlerden kaçınınız.
 • Çocuk diş hekiminizin tavsiyeleri doğrultusunda çocuğunuzun diyet düzenlemesini yapınız ve düzenli olarak uygulayınız.
 • Günlük diş fırçalama işlemini ailecek oyun haline getirerek uygulayınız. Unutmayınız ki; dişlerinizi muntazam fırçalamazsanız, çocuğunuza böyle bir alışkanlık kazandıramazsınız.

Sedasyon

Genel anestezi uzmanı tarafından, bazı ilaçlarla hastanın bilinci açıkken oluşturulan derin uykudur. Bu bir genel anestezi degildir, hastane ya da ameliyathanede değil diş hekimi muayenehanesinde uygulanır. Hasta, hekimden aldığı komutları yerine getirebilir. Hasta ile hekim arasında diyalok yaşanması mümkündür Diş hekiminde ağzını açması söylediğinde, hasta bunu kolaylıkla yapar. İşlem sırasında anestezi uzmanı, hastayı monitörize ederek nabzını ve tansiyonunu takip eder.

Hasta, operasyon sonrası ilaçların etkisi ile ağızda yapılan diş işlemi, ağrıyı, hoşlanmadığı sesleri, vb. hatırlamayacağından psikolojik travmaya da maruz kalmaz. Bu durum, hastanın daha sonra ki seanslarda diş tedavisine gelişini kolaylaştıracaktır.

Bilinçli Sedasyon Güvenli Midir?

Bilinçli sedasyon, hem erişkinlerde hem de çocuklarda son derece güvenli olarak kullanılabilmektedir. Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Erişkinlerde intravenöz (damariçi) uygulanır. Doz ayarlaması kiloya göre yapılır. Çocuklarda ise oral (şurup), rektal (makattan), intranazal (burundan) uygulanan şekilleri vardır. Diş tedavisi işleminin süresine göre ek dozlar verilebilir. Tek seansta birçok diş tedavisini yapmak mümkündür (çekimler, dolgular gibi) İşlem bittikten yarım saat sonra hasta evine gidebilecek duruma gelir. Araba kullanmaması, efor gerektirecek işlerden uzak durması, dinlenmesi tavsiye edilir. Ayrıca diş hekimi randevusuna hastanın bir yakını ile gelmesi tavsiye edilir. Uygun hastalara yapılan bilinçli sedasyon, hastaya ve hekime sağladığı avantajlar düşünüldüğünde, harcanan emek ve zamanın buna değer olduğu görülmektedir

Bilinçli Sedasyon İle Neler Sağlanır ?

 • Hasta açısından rahat ve güvenli bir ortam yaratması yanında, korku hissini tamamen giderir, anksiyeteyi ortadan kaldırır.
 • Ağrı eşiğini yükselterek ağrıyı hissetmemenizi sağlar.
 • Diş hekimi stresinin ortadan kaldırılması ve istenmeyen reflekslerin önlenmesi ile hekim açısından son derece rahat bir çalışma ortamı sağlar.
 • Özellikle korkuya eğilimli çocukların belleklerinde derin izler bırakacak psikolojik travmaları engeller.
 • Bazı kalp hastaları ve yüksek tansiyonlu hastalarda lokal anestezi ortamının daha rahat tolere edilmesini sağlar.